Vlakem do Kladna

Železnice patří z pohledu životního prostředí mezi nejšetrnější druhy cestování. Tento článek se zaměřuje především na cestování studentů z Prahy na FBMI ČVUT v Kladně.

Železnice

Do Kladna se lze dostat po kolejích za tří směrů:

  • z Hostivic
  • z Lužné u Rakovníka
  • z Kralup nad Vltavou
Kladenské tratě: Mapa sítě ČD v okolí města Kladno.Kladenské tratě: Mapa sítě ČD v okolí města Kladno.

Pro vyhledání spojení po těchto tratích lze využít buď vyhledávací portál IDOS, nebo jízdní řády jednotlivých tratí:

Vlaky na rozdíl od autobusů nestaví přímo před budovou FBMI a tak je každý příjezd a odjezd z Kladna obohacen o 15 minutovou zdravotní procházku.

Plánek cesty: Doporučená trasa mezi železniční stanicí Kladno a budovou FBMI.Plánek cesty: Doporučená trasa mezi železniční stanicí Kladno a budovou FBMI.

Dojíždění z Prahy

Z Prahy jezdí do Kladna vlaky po dvou tratích. Naprostá většina vlaků jede po trati 120, vlaky začínají v ŽST Masarykovo nádraží a jedou přes tato pražská nádraží: Bubny, Dejvice, Veleslavín a Ruzyně.
Jen několik málo vlaků jede po trati 122, která se připojuje k trati 120 v Hostivicích. Trať 122 patří k nejkrásnějším tratím v ČR, na 9 km překonává výškový rozdíl 180 m pomocí důmyslných viaduktů a zářezů, mluví se o ní jako o tzv. Pražském Semmeringu. Vlaky vyjíždějí z ŽST Praha - hlavní nádraží a jedou přes tato pražská nádraží: Smíchov severní nástupiště, Žvahov, Jinonice, Cibulka, Stodůlky, Zličín.
I přes fakt, že tratě mezi Prahou a Kladnem vyžadují modernizaci, jsou jízdní doby velice atraktivní. Jízdní doba rychlíků z vybraných stanic do ŽST Kladno:

  • Praha Masarykovo n. 37 minut
  • Praha Dejvice 27 minut
  • Praha hl.n. 43 minut
  • Praha Zličín 17 minut

Většina vlaků jezdí relativně na čas, ale existuje pár spojů, u kterých je riziko zpoždění zvýšené. Přesnou představu si lze udělat pomocí aplikace, která monitoruje a archivuje zpoždění vlaků.
Porovnání jízdních dob jednotlivých druhů přepravy je zachyceno v následující tabulce.

Dopravní prostředek Jízdní doba do Dejvic Jízdní doba do
středu města
auto 18-25min 28-45min
autobus+MHD 22-40min 40-58min
vlak 27-37min 37-47min

Jízdné na trase Praha-Kladno

Pro vyzkoušení cestování vlakem se vyplatí kvůli slevám cestovat minimálně ve dvojici. Předpokládejme, že cestující osoby mají předplatní jízdenku MHD (tramvajenka), nebo platný přestupní lístek (20 Kč), pak stačí zakoupit jízdenku ze stanice Praha-Ruzyně (v případě cestování z Masarykova n.) resp. ze stanice Praha-Zličín (v případě cestování z hl.n.). Cena jízdenky z obou stanic je 20 Kč.
Pokud se student do 26 let s trvalým bydlištěm v Praze rozhodne cestovat pravidelně vlakem do Kladna, může využít mimořádně výhodnou nabídku ROPIDu, kdy lze neomezeně cestovat mezi Prahou a Kladnem za 440,- Kč měsičně. Přesný návod jak si opatřit k předplatní jízdence doplňkový kupón lze nalézt v tomto článku na stránkách ROPIDu.

Podklady použité pro obrázky pochází z portálu http://www.mapy.cz/ a http://www.cd.cz/


kategorie: ekologie