Hadí královna na Plešivci

V jižním úbočí Plešivce najdeme pověstmi opředenou skálu Hadí královny. Jedná se o nepříliš rozsáhlou a opuštěnou lezeckou oblast, která nabízí lezení v podivuhodné krajině doslova nabité zajímavostmi, s dalekými rozhledy.

Skála hadí královny - celkový pohledSkála hadí královny - celkový pohled

Poloha a přístup

Skála se nachází v jižním úbočí vrchu Plešivec v Brdech, asi 4km severovýchodně od obce Jince. Nejkratší přístup je z obce Rejkovice, ležící na trati ČD číslo 200 mezi Zdicemi a Příbramí. Po zelené značce dojdeme na rozcestí s červenou v Plešiveckém sedle a odtud pokračujeme po cestičce několik set metrů na východ. Možné je také dorazit do sedla po červené z Jinců a pak vpravo cestičkou ke skalám.

Skála hadí královny - detail stěnySkála hadí královny - detail stěny

Popis oblasti

Malá oblast, vcelku dobře zajištěná, místy s lámavou skálou. Větší část tvoří kolmá a málo členitá stěna zakončená vrcholovými převisy s malým sedélkem. Od užší pravé a dole převislé části ji odděluje hluboký komín s vklíněnými skalními bloky a balvany.

Skála hadí královny - detail hrotuSkála hadí královny - detail hrotu

Skála splývá se suťoviskem a tak je problematické jakékoliv odskakování.

Průvodce

Cesty jsou popsány v knize J. Novotného Nepískovcové skály v čechách. Elektronickou verzi tohoto popisu najdete na stránkách Jirky Horského.

Skála hadí královny pohled do levé částiSkála hadí královny pohled do levé části

kategorie: oblasti