Hydronet.cz

Chcete odjet na hory a nevíte jak to vypadá na hřebenech? Jedete na vodu a nevíte kolik vody je v Jizeře? Zajímá vás, jakým voskem máte namazat běžky na Krkonošské pláně? Nebo prostě jen chcete motivaci, abyste přestali koukat na monitor a vyrazili do hor? Pak je tu projekt hydronet.cz.

Cílem projektu hydronet.cz je zprostředkovat meteorologická data veřejnosti zdarma. Tento velmi nákladný koníček financuje Miloš Zahradník a Josef Zeman. Díky nim si dnes může každý např. zjistit aktuální teplotu na Lysé Hoře v Krkonoších, podívat se na Kotel z Vrbatovy boudy nebo na hladinu Jizery v Kořenově.

Pohled od Vrbatovy boudy: Pohled na Kotel pořízený z fotoaparátu Hydronetu na Vrbatově boudě.Pohled na Kotel od Vrbatovy boudy

Na stanicích běží klasická PC s operačním systémem Debian. K nim jsou přes seriový port připojeny měřící zařízení např. od firmy PaPouch a profesionální digitální fotoaparáty ovládané programem gPhoto2 nebo photopc. Data jsou přenášena přes WiFi,GPRS nebo EDGE podle toho, co je resp. není k dispozici. Jedná se tedy zřejmě o nejvýše položené Linuxové servery v ČR.
Data jsou následně archivována a zpracovávána na serverech MFF UK. Pro tvorbu grafů je použit legendární program Gnuplot

Graf teplotGraf teplot

Jedním z cílů Hydronetu je kvalitní predikce tendence povodní v řádu jednotek až desítek hodin. K tomu je ovšem třeba spolehlivé a levné zařízení na měření srážek. Napadá vás něco takového? Pokud ano, tak kontaktujte, prosím, mě a nebo hydronet.cz.

Povodeň na JizeřePovodeň na Jizeře

Tak tedy neváhejte se rozhlédněte se kolem sebe za pomoci projektu hydronet.cz.


kategorie: ekologie