linux

Přednastavení instalace Debianu

kategorie: linux

Pokud instalujete Debian častěji, vyplatí se zodpovědět některé otázky instalátoru jednou pro vždy. Za tímto účelem stačí vytvořit soubor preseed.cfg, případně upravit několik parametrů jádra.


Debian Live

kategorie: linux

Nedávno jsem byl v situaci, kdy jsem se potřeboval dostat na disky rozbitého serveru schovaného kdesi daleko za NATem, aniž bych k němu fyzicky musel. Hledal jsem proto nějakou live distribuci, která by šla lehce modifikovat tak, abych na ní mohl nahodit VPNku a výsledný ISO image poslat kolegovi na místě.


Přehrávač Flowplayer

kategorie: linux

V souvislosti s uveřejněním české verze filmu Vytvořme klima spravedlnosti jsem musel vyřešit otázku jak vystavit delší video na internetu tak, aby si jej mohl každý lehce přehrát.


Arduino Duemilanove

kategorie: linux

Před časem jsem si zakoupil vývojovou desku Arduino Duemilanove. Cílem projektu Arduino je umožnit rychlý vývoj aplikací například pro domácí automatizaci. Komunikace a programování případně napájení je realizováno přes USB sběrnici.


S/MIME podpis v Muttu

kategorie: linux

Rozhodl jsem se využít nabídky certifikační autority České pošty PostSignum QCA a za 190,- korun si pořídit elektronický podpis, který je přijímán úřady státní správy.


ČT a mplayerplug-in

kategorie: linux

K přehrávání všech druhů videa na WWW stránkách používám mplayerplug-in. V Debianu je v balíčku mozilla-mplayer. Někdy o prázdninách mi však přestalo fungovat přehrávání z archivu ČT. Po chvíli bádání jsem zjistil proč...


1-wire pod OpenWRT

kategorie: linux

Moje oblíbená Linuxová distribuce OpenWRT běží na řadě nízkopříkonových routerů jako je např. Asus 500g či Asus 500gP. Vzhledem k tomu, že zmíněné routery mají i USB porty, lze do nich snadno připojit USB 1-wire adapter DS9490R. Měření teplot a jiných veličin tak může běžet s minimálními nároky na energii, při současném zachování komfortního Linuxového prostředí


1-wire a Linux

kategorie: linux

Sběrnice 1-wire umožňuje připojit mnoho zařízení na společně na jeden vodič (+ zem). Mezi další výhody patří možnost parazitního napájení, unikátní identifikátor každého zařízení nastavený z výroby a nízká cena. Pod Linuxem lze jednoduše obsluhovat zařízení pomocí projektu OWFS.


Převod kontaktů z GPE do Muttu

kategorie: linux

Nadějný program OpenSync zatím není dostatečně stabilní a tak jsem napsal quick'n'dirty skript na převod kontaktů z GPE do formátu čitelného poštovním programem Mutt.


Sharp Zaurus SL-5500

kategorie: linux

Využil jsem toho, že moji rodiče trávili rok v USA, a nechal jsem si od nich dovést Sharp Zaurus SL-5500, který jsem vydražil přes ebay. Za necelých 100$ jsem získal plně Linuxové PDA včetně bezdrátové síťovky a paměťové karty.


Syndikovat obsah