Ostrovní fotovoltaický systém

V srpnu po mnoha měsících příprav a nakupování se mi podařilo zprovoznit domácí ostrovní fotovoltaický systém o výkonu 840Wp. Konkrétně to pro naši rodinu znamená nezávislost na elektrické síti od jara do podzimu.

Systém je zapojen dle tohoto nákresu:
Schéma zapojení FV systémuSchéma zapojení FV systému

Základem jsou 4 panely od společnosti Evergreen Solar o výkonu 210 Wp. Jedná se o panely vyrobené energeticky a materiálově šetrnou metodou. Za jeden rok panely vyrobí tolik energie, kolik bylo potřeba na jejich výrobu a dalších minimálně dvacet je jejich energetická bilace kladná. Škoda že společnost Evergreen Solar zkrachovala díky čínské konkurenci.

Fotovoltaické panely na střeše: Střecha je orientována téměř na jih. Odklon ve východním směru činí asi 22 stupňů.Fotovoltaické panely na střeše: Střecha je orientována téměř na jih. Odklon ve východním směru činí asi 22 stupňů.

Nejslabším článkem co se týče životnosti jsou olověné deep-cycle solární baterie o kapacitě 4x200Ah. Kdybych systém navrhoval dnes, vydal bych se třeba cestou NiFe baterií případně recyklovaných NiCd baterií.

Měnič, regulátor, baterie a jističe: Morningstar Tristar MPPT 60, Studer AJ 2400-24, olověné Deep Cycle 4x 12V 200Ah, OEZMěnič, regulátor, baterie a jističe: Morningstar Tristar MPPT 60, Studer AJ 2400-24, olověné Deep Cycle 4x 12V 200Ah, OEZ

Aby bylo možné používat běžné spotřebiče na 230V, je do stejnosměrného 24V systému připojen kvalitní švýcarský sinusový střídač, který má výkon 2400W (30 minut, 2000W trvale, 8000W špičkově).

Nabíjení řídí regulátor Morningstar Tristar MPPT 60, který vedle vlastní regulace nabíjení měří a ukládá teploty, napětí a proudy tekoucí systémem.

Veškeré jištění je od české společnosti OEZ.

Systém není nijak spojen se síti distributora tzn., že je galvanicky oddělen a byl financován z vlastních zdrojů bez jakékoliv dotace.


kategorie: ekologie