Solární vařič

Základ solárního vařiče tvoří parabola z hliníkových plechů. Povrch hliníku je pokryt speciální keramickou vrstvou, která zabraňuje oxidaci hliníku a je značně mechanicky odolná. Parabolu je možné natáčet ve dvou směrech, což umožňuje dokonalé nasměrování na slunce a tím i nejvyšší výkon. Pokud je alespoň trochu slunečné počasí je možné na tomto vařiči připravit téměř jakýkoliv pokrm. Jídla není nutno jen vařit, je možné též smažit, grilovat či péct.

Solární vařič vyrábí německá společnost Sun and Ice. Nejvýhodnější je si objednat vařič přímo z Německa. My jsme zvolili silnější variantu, která při jasné obloze dává výkon asi 700 Wattů. Průměr paraboly je 1400 milimetrů.

Aby došlo k maximálnímu přenosu energie je třeba využívat černé matné nádobí. Naopak je třeba dávat pozor na různá madla a jiné součásti hrnců, která se zahřívat nemají a jsou černá. Tyto je třeba obalit např. alobalem.

Vaření na solárním vařiči: Vaření na solárním vařiči ve 4 litrovém emailovém hrnci s matným černým povrchem.Vaření na solárním vařiči: Vaření na solárním vařiči ve 4 litrovém emailovém hrnci s matným černým povrchem.

Dle mé zkušenosti je vařič funkční jakmile předměty vrhají alespoň trochu rozeznatelný stín. Zejména v letním období lze vařič používat velice často. V podstatě se jedná o ideální doplněk ke sporáku na dřevo. V případě, že svítí slunce a je teplo, je možné vařit na soláru, naopak když slunce nesvítí a je chladno není problém vařit na sporáku.

Pokud použijeme černou litinovou grilovací pánev, je možné na solárním vařiči grilovat.

Grilování na slunečním vařiči: Grilování na litinové plotně na slunečním vařiči.Grilování na slunečním vařiči: Grilování na litinové plotně na slunečním vařiči.

Švédská společnost Omnia vyrábí speciální troubu, kterou je možné používat na pečení nejen na přímém ohni, plynovém vařiči, ale právě i na vařiči solárním.

Pečení na solárním vařiči: Mobilní trouba Omnia na slunečním vařiči.Pečení na solárním vařiči: Mobilní trouba Omnia na slunečním vařiči.

Pokud přistoupíme na to, že výsledek pečení bude mít vždy tvar bábovky, je možné v Omnii na solárním vařiči upéct takřka cokoliv.

Sluncem upečený chléb: Chléb upečený v Omnii na solárním vařiči.Sluncem upečený chléb: Chléb upečený v Omnii na solárním vařiči.
Sluneční pizza: Pizza upečená na slunečním vařiči v Omnia formě.Sluneční pizza: Pizza upečená na slunečním vařiči v Omnia formě.

V létě 2009 jsem na solárním vařiči upekl a uvařil desítky jídel a nahřál stovky litrů vody (na čaj či dětem do bazénku). Musím říct, že je to naprosto bezvadný vynález, který je jistě vhodným pomocníkem každé šetrné domácnosti.


kategorie: ekologie