Vlakem do Alp

Pomineme-li škody na životním prostředí a jiné externality je cestování do Alp nejekonomičtější autem. Cena železničních jízdenek v Rakousku je totiž značně vysoká. Přesto existuje možnost jak se do Alp dostat vlakem velice levně.

Rakouské spolkové dráhy nabízejí totiž jízdenku Einfach raus. Za 28 Euro může cestovat až pět osob bez ohledu na věk osobními a spěšnými vlaky. Terminologií ÖBB jde o tyto vlaky: Regionalzug (R), RegionalExpress (REX), S-Bahn, Regio S-Bahn (RSB), EURegio (ER), Erlebniszug (EZ). Jízdenka platí jeden den. Na rozdíl od SONE+ neplatí jízdenka pouze některý den o víkendu, ale i ve všední den od 9:00.

Vlak do Solnohradu: Typická souprava osobního vlaku mezi Lincem a Salzburkem.Vlak do Solnohradu: Typická souprava osobního vlaku mezi Linzem a Salzburkem.

Vzhledem k tomu, že ve většině hlavních Alpských údolích vedou železnice, není problém vyrazit za lezením vlakem. My jsme v létě vyrazili do okolí Hochkoenigu. Večerním vlakem jsme dojeli do Horního Dvořiště, odtud jsme se vydali pěšky do Rakouska, kde jsme přespali na loučcce nedaleko stanice Summerau. Ráno jsme nasedli do prvního vlaku, který vyráží po deváté hodině (byl všední den) a s přestupem v Linzi a Salzburku jsme dojeli až do Bischofshofenu. Ještě tentýž den jsme vyšlápli vysoko do hor.

Schluchtkante na Torsäule: Jedna z lehkých vzdušných cest na Torsäule (4 UIAA)Schluchtkante na Torsäule: Jedna z lehkých vzdušných cest na Torsäule (4 UIAA)

Po dvou dnech lezení, kdy jsme využili bezvadného průvodce Genussklettern
Österreich Mitte
, jsme se obdobnou cestou vrátili domů, ovšem s tím, že jsme dorazili domů za jediný den.


kategorie: ekologie, lezení