Zelenina 2007

Zde uvádím seznam rostlin, které hodlám v roce 2007 pěstovat a případné zkušenosti s jejich pěstováním v roce 2006. Článek umožňuje nahlédnout, jaké odrůdy se mi osvědčily v Hodkovičské oblasti.
Na jaře 2007 hodlám zasadit následující plodiny:

 • Mrkev obecná - pozdní, skladovatelná, hybrid Maxima F1. Plodina druhé trati vyžadující lehkou, hlinitopísčitou půdu. Velmi dobře skladovatelná. Spon 30-40x3-4cm, 2-3cm hluboko. Na 10m^2 je třeba 3-5g osiva. Velký výnos v roce 2006 i na severní straně, roste bujně.
 • Celer bulvový - hladké bulvy s pevnou, bílou dužinou. Pěstuje se z předpěstované, 2x přepichované sadby. Spon 40x40cm. V roce 2006 se mi nepodařilo jej předpěstovat.
 • Paprika roční - zeleninová, pro rychlení i pole, Amy. Vyžaduje půdu bohatou na živiny. Dobře reaguje na kapkovou závlahu. V teplých oblastech lze pěstovat i venku (čehož hodlám využít). Spon 40x50cm, 0,5cm hluboko. V roce 2006 mi odrůdu Granovu napadla choroba (asi virového původu), která zapříčinila kroucení listů.
 • Hrách setý dřeňový - velmi raný, velkozrnný, Junos. Plodina druhé trati, bez organického hnojení. Opakovaným výsevem po 10-14 dnech lze rozložit sklizeň na delší období. Spon 20x5cm, 4-5cm hluboko. Typicky bezproblémová rostlina.
 • Rajče tyčkové - polodužnaté, pološťavnaté, Tajfun F1. Raný až poloraný hybrid, vhodný na rychlení i pro polní pěstování. Vyrovnané, kulovité plody jsou odolné vůči praskání. Nutné pěstovat z předpěstované sadby. Spon 50x50cm. S touto odrůdou nemám zkušenosti.
 • Kadeřávek. Pěstuje se z přímého výsevu, nebo z předpěstované sadby. Velmi výživný, sklizeň v pozdním podzimu až zimě. V roce 2005 mi na severu moc nevyrostl...
 • Petržel naťová kadeřavá - vhodná do polévky, vysoký obsah vitamínů a aromatických látek. Spon: 30cm od sebe, vyjednotit. Letos zkusím předpěstování, neboť jsem měl v roce 2006 problémy se vzcházením.
 • Rajče tyčkové - Ildi (žluté). Raná odrůda koktejlových rajčat, vhodná pro pěstování na poli. Plody jsou drobné, žluté barvy, rostou v dlouhých vijanech. Pěstujeme z předpěstované sadby. Spon 70x50cm. Vynikající výnosy v roce 2006.
 • Okurka setá salátová - pro pole i foliové kryty, Cheer F1. Je teplomilnou plodinou vyžadující teplé humózní půdy s dostatkem dostupných živin. Sejeme vždy po 2-3 semenech do hnízd. Ve foliových krytech plodinu vertikálně vedeme. Spon 80-120x20cm. V roce 2006 vynikající výnosnost na vertikálním vedení, bez plísní.
 • Okurka setá nakládačka - hruboostná, Blanka F1. Teplomilná plodina. Vyséváme při teplotě půdy 14-15 stupňů. Rostliny pěstované na vertikálním vedení mají vysokou odolnost proti plísni okurkové. Sejeme po 2-3 semenech. Spon 80-120x20cm. Výnosy v roce 2006 nijak neoslnily, zřejmě vlivem nedostatku volných živin v půdě. Bez plísní - vertikálně vedeno.
 • Salát listový - k řezu, Dubagold. Sklízí se celé růžice. Má černá semena. Spon 25x25cm. Vynikající výnosy v roce 2006.
 • Salát hlávkový - Česáček. Tvoří růžice chuťově lahodných listů. Listy se slízí postupně. Spon 30x25cm. V roce 2006 vyzkoušeno podškubávání, funguje :).
 • Salát hlávkový - pro studené rychlírny, Safír. Sazenice vysazujeme mělce. Doporučené teploty pro rychlení: slunečno 18-20, zataženo 14-16, v noci 4-6 stupňů Celsia. Dostatečně větráme. S touto odrůdou nemám zkušenosti.
 • Kukuřice cukrová - Ramondia F1. Odrůda určená pro přímou spotřebu, mažení a konzervaci zrna. Sklízíme klasy ve voskově mléčné zralosti. V chladnějších oblastech je možné pěstování ze sadby. Hloubka výsevu 5cm. V roce 2006 fiasko, vzrostlé rostliny, ale klasy prakticky bez zrn. Problém s opylením? Nedostatek tepla (severní záhony)?
 • Ředkvička - Reisenbutter. Klasická ranná odrůda s jemnou dužinou. Vysoký výnos, vhodná pro postupné
  výsevy. Spon 15-20x3cm. V roce 2006 vynikající výnosy i chuť.

 • Tykev cuketa - Startgreen F1. Pěstujeme v 1. trati na osluněném pozemku. Plody sklízíme postupně, jakmile dosáhnou délky 15-20 cm. Sejeme na konečnou vzdálenost. Každoročně výborné výnosy, koncem léta někdy listy chytají plíseň.
 • Kapusta růžičková - Dolores F1. Polopozdní výnosná odrůda, vhodná pro přezimování. Umožňuje sběr na podzim a v zimě. Spon 60x60 cm. S touto odrůdou nemám zkušenosti.
 • Bazalka pravá trpasličí - Velmi hustě rostoucí forma bazalky se světle zelenými, po citronech vonícími listy a bílými květy. Rostliny pěstujeme v květináčích a nejlépe se jim daří na teplém a stinném stanovišti. S tímto konkrétním druhem, nemám zkušenosti, v předešlých letech jsem pěstoval klasické odrůdy (nekvětináčové).
 • Cibule kuchyňská jarní - Owa. Jednoroční cibule. Na 10m^2 potřebujeme asi 4,5-5,5 g osiva. Za sucha zaléváme. Plodina vyžaduje od poloviny června ochranu fungicidy proti plísni cibulové. S touto plodinou nemám zkušenosti.
 • Kozlíček polníček - Deutscher. Nenáročná listová zelenina, pěstuje se pro oválné listy, které tvoří přízemní růžici do 30cm výšky. Vyžaduje lehčí hlinité, dostatečně vlhké půdy, pěstuje se po předplodině (výsev v srpnu, září). Dobře přezimuje. Sklízí se celé růžice, konumuje se jako salát popř. jako špenát.